Содержание материала

На виноградниках України поширені три види листокруток — гронова, двовилітна і виноградна. Шкідливість їх неоднакова для різних районів виноградарства і коливається залежно від умов року.
Гронова листокрутка поширена в Кримській області, де в роки масового розвитку завдає дуже великої шкоди. Своєю чисельністю вона в кілька разів перевищує тут двовилітну листокрутку.
Метелик гронової листокрутки має в розмаху крил 1,2—1,4 сантиметра, вона коричнева з узорчастим рисунком з синюватих і буруватих плям та смужок на передніх крилах. Гусениці зелені або сірозелені, завдовжки 0,6—0,8 сантиметра, при доторкуванні вони звиваються, задкують і швидко спускаються на павутинці з свого місця. Лялечка від бруднозеленого до жовтуватокоричневого кольору, завдовжки 0,5—0,6 сантиметра.
Зимують лялечки в білих кокончиках під відсталою корою та в її тріщинах на кущах винограду, а також під корою і в тріщинах кілків.
Гронова листокрутка
Мал. 7. Гронова листокрутка:
і — метелик; 2 — яйце; З — гусениця; 4 — лялечка.

Метелики вилітають наприкінці квітня — на початку травня. Яйця (до 80 штук) відкладають на бутони суцвіть. Яйця плоскі, овальні, близько 0,7 міліметра в діаметрі.

Через 6—7 днів з них виходять гусениці, які живляться бутонами, квітками, а потім і зав'язями, обплітаючи їх павутиною. Одна гусениця може до кінця, цвітіння знищити до 80 бутонів і квіток. Гусениці перетворюються в лялечки серед обплутаних павутинням суцвіть.
Метелики починають вилітати в другій половині червня. Яйця другого покоління вони відкладають на ягоди. Вийшовши з яєць, гусениці живляться ягодами винограду, обплітають їх павутиною і тут же заляльковуються. Третє покоління розвивається на достигаючих гронах. Гусениці цього покоління заляльковуються для зимівлі під відсталою корою та в її тріщинах на штамбах і рукавах кущів, на тичках, а іноді і в скручених сухих листках.

Двовилітна листокрутка поширена по всій Україні та за її межами. Метелики сірувато-жовті, на передніх крилах у них є темнобурі поперечні смуги у вигляді трикутника. Розмах крил ІЗ—15 міліметрів. Доросла гусениця до 1 сантиметра завдовжки, від грязнозеле-ного до буруваточервоного кольору. Лялечка жовтокоричнева, завдовжки 0,5—0,7 сантиметра, на задньому кінці має 4 пари волосків, гачкувато загнутих на кінцях, чим відрізняється від лялечки гронової листокрутки.
Розвиток двовилітної листокрутки загалом відбувається так само, як і гронової, з тією лише різницею, що двовилітна листокрутка має за сезон тільки два покоління.
Метелики вилітають у травні, а в окремі роки ЛІТ продовжується до середини червня.
Яйця (до 70 штук) відкладають поодиноко на бутонах суцвіть. Гусениці живляться бутонами, а якщо пошкоджується гребінець, суцвіття зовсім засихає. Дорослі гусениці перетворюються в лялечки серед обплутаних павутинням суцвіть. Літ метеликів і кладка яєць на друге покоління припадає на кінець червня — початок липня. Гусениці другого покоління живляться на гронах винограду, заляльковуються під відсталою корою та в її тріщинах на штамбі і рукавах, а також на стовпах. Лялечка зимує, і метелик вилітає навесні.

Двовилітна листокрутка
Мол. 8. Двовилітна листокрутка:
1 — метелик; 2 — гусениця; 6 — лялечка.

Шкода, яку завдають виноградарству гронова і двовилітна листокрутки, надзвичайно велика. Крім безпосередніх пошкоджень бутонів, зав'язей, квіток і грон, на пошкоджених ягодах розвиваються різні мікроорганізми, ягоди загнивають і часто гниль поширюється на все гроно.

Виноградна листокрутка поширена на Україні скрізь. Метелик жовтуватобурий, з невиразним золотистобурим рисунком на передніх крилах. Гусениця бруднозеленувата з чорною головою.
Зимує гусінь першого віку в білих коконах під відсталою корою та в тріщинах на штамбах, рукавах і стовпах, а також у різних рослинних рештках. Весною гусениці вигризають набубнявілі бруньки і потім скручують та об'їдають листя. Зрідка пошкоджують також суцвіття і зав'язі винограду. Перетворюються в лялечки у скручених листках.
У липні вилітають метелики, які відкладають яйця на верхньому боці нижніх листків виноградних кущів. Плодючість метеликів велика, досягає 400 яєць. Гусениці, що виплоджуються з яєць, не живляться і йдуть на зимівлю. Виноградна листокрутка дає тільки одне покоління за рік. При масовому розмноженні завдає чималої шкоди брунькам, листям та знижує врожай винограду.

Заходи боротьби. На виноградниках, які дуже заражені листокрутками, штамби й рукави слід очищати від відмерлої і відсталої кори. Цей захід на укривних виноградниках провадять весною зразу ж після їх відкривання; на неукривних виноградниках його можна провадити з осені до початку набубнявіння бруньок. Усю очищену кору збирають і негайно спалюють. Цим заходом знищують більшу частину зимуючих лялечок.
Для боротьби з гусінню листокруток застосовується обпилювання дустом ДДТ або арсенатом кальцію з розрахунку 20—25 кілограмів на гектар. При обприскуванні добрий ефект Дають паризька зелень (з розрахунку 200 грамів зелені і 400 грамів доброго, негашеного вапна на 100 літрів води); арсенат кальцію (400 грамів на 100 літрів); суспензія 30-процентного зволоженого ДДТ (0,7 кілограма на 100 літрів води).
Строки обробки виноградників пов'язують з часом появи гусені, бо для різних районів та умов літ метеликів і строки появи гусені бувають рівними. Тому необхідно стежити зa початком льоту метеликів листокруток, на підставі якого можна більш-менш точно розрахувати час появи гусені і своєчасно провести потрібні обпилювання або обприскування.
Для спостереження за льотом метеликів з весни (перед бутонізацією) на виноградниках влаштовують пастки-коритця з бекмесом (можна з мелясою). Такі коритця встановлюють серед виноградинка на стовпах заввишки 70—80 сантиметрів від землі. Бекмес або мелясу розбавляють водою і для бродіння додають трохи дріжджів. На запах граючого бекмесу летять метелики, сідають на поверхню рідини і там залишаються.
Коритця щодня вранці переглядають, вибирають з них метеликів і в разі потреби доливають.

Таким шляхом, можна безпомилково визначити початок і ступінь льоту листокруток і своєчасно підготовляти й провадити боротьбу з їх гусінню.
Обпилювання або обприскування виноградників провадять так: проти гронової листокрутки — через 15—20 днів після початку льоту метеликів першого покоління і через 8—12 днів після другого і третього поколінь; проти двовилітної листокрутки — через 12— 15 днів після кожного з двох поколінь; проти виноградної листокрутки першу обробку провадять під час набубнявіння бруньок, другу — як тільки розвинуться бруньки та третю — через 10—15 днів після другої.
Якщо строки обробок проти листокруток збігаються з боротьбою проти мільдью, то до бордоської рідини можна додавати паризької зелені або арсенату кальцію, або дусту ДДТ, приймаючи бордоську рідину за воду; проти оїдіуму можна до дусту домішувати молотої або колоїдної сірки.