Содержание материала

Несправжня борошниста роса, або пероноспороз
Це грибне захворювання, якого дуже остерігаються у виноградарстві, при вирощуванні винограду на шпалерах у домашніх умовах трапляється порівняно рідше. Пояснюється це тим, що на вирощуваний біля південних стін будівель виноград потрапляє менше опадів, ініж на виноград на відкритій ділянці. З огляду на це він має меншу вологість, а гриб для свого розвитку потребує насамперед вологи і тепла.
Чи уражена лоза пероноспорою, видно по молодому листячку ще перед цвітінням. Якщо уражена, то зверху на ньому з'являються жовтувато-прозорі, так звані масляні плями, тоді як нижня сторона листочка у теплу вологу погоду вкривається білим грибним нальотом. Крім листя пероноспора може уражувати також суцвіття і ягоди (рис. 29).
Листя, уражене сильніше за інше, сохне й обпадає, тому пероноспороз називають ще хворобою обпалого виноградного листя. Обпадання листя значно утруднює розвиток виноградної лози.
Внаслідок ураження грибом молоді маленькі ягоди засихають, а ягоди з горошину завбільшки в'януть, зморщуються, стають твердими і забарвлюються в синьо-зелений колір. Такі ягоди їсти не можна, не придатні вони і для виготовлення вина (табл. 8).
Збудник (Peronospora viticoia de Bary - Plasmopara viticoia [Berk, et Curt.] Berl. et de Toni) перезимовує у старому обпалому листі. Після розвитку пагонів у теплу вологу погоду він за допомогою спор потрапляє на певні частини виноградної лози і ушкоджує її, позбавляючи клітини живлення. Далі гіфи гриба утворюють органи розмноження, від чого листя тріскається і з тріщин видніється білий наліт. Наступний етап зараження у теплу й вологу погоду відбувається за допомогою літніх спор.
Пероноспору знешкоджують до і після цвітіння органічними фунгіцидами, до складу яких не входить мідь, цінебом /80/0,2%/ чи вольфен-тіурамом 85(0,2%). Завершують дезинфекцію обприскуванням розчином купрал 45 (0,5%). Молоді лози обробляють тільки органічними фунгіцидами, що не містять міді.
Для обприскування винограду користуються приладдям, за допомогою якого звичайно обприскують фруктові дерева. Емульсію для обприскування треба подавати на різні частини лози під великим тиском і тонко розпиленою. Розпилюючи, треба стежити перш за все за тим, щоб емульсія потрапляла на нижній бік листка. Для рівномірного розподілу емульсії положення труби розпилювача при обприскуванні періодично змінюють (емульсія при цьому збовтується). Особливо важливо проводити обприскування перед цвітінням і відразу після цвітіння. Потреба в наступному обприскуванні залежить від погоди.