Содержание материала

Філоксера
(Viteus vitifolii Fitch. = Phylloxera vastatrix Planch.)
Філоксера вважається найнебезпечнішим шкідником винограду. Катастрофа, спричинена філоксерою наприкінці минулого століття у виноградарстві центральної Європи, мало не поставила під сумнів саме існування в цьому районі цієї галузі господарства.
Філоксера наших європейських сортів винограду живе у грунті при корінні виноградної лози і є кореневою філоксерою. На американських лозах і гібридах (схрещеннях європейської і американської лоз) трапляється також і листяна філоксера.
Коренева філоксера розмножується надзвичайно інтенсивно. Протягом року за один підземний цикл, що включає і період відкладання яєчок, розвивається кілька поколінь з численним потомством. Все це потомство накидається на молоде мичкувате, а також старше коріння, висмоктує з нього воду і поживні речовини. Внаслідок цього на мичкуватому корінні виникають пухлини (нодозії), а на старшому корінні — нарости (туберозії) (рис. 34). Ураження філоксерою призводить до того, що рослина миршавіє і, нарешті, гине.
Шкідник розповсюджується, переміщуючись у грунті і на поверхні землі. Але насамперед він поширюється внаслідок того, що його, нехтуючи запобіжними заходами, заносять у грунт разом із лозою. Крім того, у поширенні філоксери кореневої бере участь філоксера листяна і філоксера крилата. Остання розвивається з так званих німф кореневої філоксери. Саме німфи починають другий, надземний, цикл розвитку поколінь філоксери, серед яких представлена і листяна філоксера.
Філоксера
Рис. 34. Філоксера:
а— коренева;
б— коренева в момент відкладання яєчок;
в— опухи на мичкуватому корінні (нодозії) і коренева філоксера.

Порядок знешкодження філоксери визначається плановими централізованими державними заходами боротьби з цим серйозним захворюванням. Так, у виноробних районах дозволяється висаджувати тільки щеплений філоксеростійкий виноград. Це стосується і малого (домашнього) виноградарства на шпалерах, яким займаються у цих районах. Нещеплений виноград можна садити за межами районів виноградарства. Безпосередньо знищують філоксеру, дезинфікуючи грунт сірковуглецем.