Содержание материала

Здорові, добре доглянуті виноградні лози ростуть надзвичайно швидко. З них навесні, як правило, розвивається більше пагонів, ніж потрібно для створення форм і врожаю. За сприятливої погоди ці пагони швидко виростають до значних розмірів. Якщо не втручатися, лоза втрачає форму і стає занадто густою. Це негативно відбивається на врожаї і якості ягід, призводить до ураження лози шкідниками і хворобами, особливо пероноспорою й оїдіумом. Тому в період вегетації необхідний правильний догляд за пагонами. Цей догляд називається ще зеленими операціями, бо здійснюють його тоді, коли виноград ще зелений. Зелені операції над виноградом — це обламування пагонів і підв'язування їх, пасинкування, прищипування і обрізування верхівок пагонів.

Мета зелених операцій така ж, як і обрізування лози. Вони підтримують прийняте формування, значно впливають на розвиток і дозрівання пагонів і ягід. Як і обрізування лози, зелені операції сприяють правильному співвідношенню між листовою поверхнею і урожаєм.
Від надмірної кількості виноградної зав'язі при нестачі листя настільки ж мало користі, як і від великої кількості пагонів з рясним листям та незначною кількістю зав'язі. На лозі листя має бути стільки, скільки необхідно для того, щоб при належному догляді (удобрювання, боротьба з шкідниками) вона давала якнайвищі збори великих і смачних ягід.