Содержание материала

Підв'язування — це наступна після обламування зелена операція. Якщо пагони розвиваються добре, її провадять одночасно з обламуванням. Перед цвітінням принаймні перше підв'язування має вже бути проведено. Під час цвітіння від підв'язування утримуються. Пізніше, залежно від того як ростуть пагони, їх підв'язують повторно. Якщо можливо, з метою економії зусиль повторне підв'язування приурочують до інших зелених операцій, наприклад, пасинкування.
Підв'язування необхідне для того, щоб надати пагонам стійкості і рівномірно розподілити їх на опорі. Підв'язані пагони розвиваються краще, ніж обвислі. Вони утворюють менше пасинків. На підв'язаному винограді легше проводити боротьбу з шкідниками (обприскування й опилювання).
Пагони підв'язують окремо один від одного так, щоб вони не переплітались, росли прямо вгору і навскіс вгору і щоб все листя на них добре освітлювалося. Горизонтальне підв'язування сприяє розвиткові пасинків і тому вдаватися до нього не слід.
Підв'язування дає змогу досягти того, щоб плодоносні пагони на рукавах були розміщені на достатній відстані один від одного. Якщо короткі і довгі обрізування на плодоносному дереві проводили близько одне від одного, то підв'язки з переплетенням зелених пагонів не уникнути. А це спричинює небажане затінення й уповільнення асимілятивної діяльності листя. Тому не можна з'єднувати і підв'язувати кілька пагонів разом, бо від цього страждають не тільки листя, а й квітки.
Підв'язуючи кожен пагін окремо, необхідно стежити за тим, щоб разом з пагонами не підв'язувалися листки, суцвіття і грона. Обв'язний матеріал охоплює пагін посередині між двома листками. Ні в якому разі не слід, кваплячись швидше впоратися з підв'язуванням, встромлювати зелені пагони попід дерев'яні рейки опори. Порівняно короткі пагони можна і не підв'язувати. Для підв'язування використовують лико, шпагат або залізний дріт, покритий штучним матеріалом.