І.О. Іщенко, к.с.-г.н., кафедра садівництва і виноградарства,
С.В. Ходос, здобувач
Одеський державний аграрний університет

ВПЛИВ ФОЛІКЕРА ТА ЕКОЛИСТА НА ПРОДУКТИВНІСТЬ СОРТУ СУХОЛИМАНСЬКИЙ БІЛИЙ НА ФОНІ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ВІД ХВОРОБ І ШКІДНИКІВ*

* - робота виконана під керівництвом професора Хреновськова Е.І.

В результаті трирічних досліджень встановлено, що обробка комплексом мікродобрив Фолікер та Еколист на фоні системи захисту від шкідників і хвороб, суттєво впливає на продуктивність винограду сорту Сухолиманський білий.

Вступ.

Виходячи з економічної ситуації, що склалася в Україні, все більшої актуальності набуває питання вирощування винограду високої якості при мінімальних витратах та підвищення довговічності кущів. На сьогоднішній день в Одеській області, в зв’язку з наявними погодними умовами, а саме - тепла зима, спекотне літо, створюються всі передумови для виникнення гострих проблем, пов’язаних з підвищеною активністю шкідників та хвороб. Суттєвою проблемою виноградарства південної частини України є втрата врожаю через неякісне та несвоєчасне проведення обробок проти хвороб і шкідників. Наслідком цього є втрати врожаю до 30%, а в роки розвитку епіфітотій мілдью, оїдіуму та сірої гнилі - до 50% і більше. В цій ситуації слід не лише захистити насадження, але й підвищити їх опірність за рахунок позакореневого підживлення комплексом мікроелементів. Представниками такого роду комплексів і є Фолікер та Еколист. Крім того, оскільки дані препарати добре сумісні з елементами системи захисту, тобто вносяться при проведенні хімічних обробок, тому паралельно вивчалася і економічна ефективність їх використання. Позакореневі підживлення дозволяють рівномірно розмістити на площі невеликі дози добрив, проводити суворо диференційоване живлення рослин у різні фази й стадії їхнього розвитку, що зберігає рослини від природних аномалій погоди й адаптує їх до зовнішнього середовища. Позитивний вплив позакореневих підживлень полягає також у підвищенні активності процесів реутилізації (повторного використання) елементів живлення в органах рослин, багато компонентів живильних сумішей мають ріст активуючі властивості [1, 2].
Метою дослідження було вивчення впливу Фолікера та Еколиста на фоні системи захисту від хвороб і шкідників на продуктивність сорту Сухолиманський білий.
Протягом трьох років в умовах ВАТ «Деленське» Арцизького району Одеської області вивчався вплив препаратів Фолікер та Еколист на врожайність сорту винограду Сухолиманський білий, що представляють собою комплекс мікродобрив. Відмінною ознакою даних мікродобрив є те, що вони впливають не лише на врожай - його величину та якість, але й на загальний стан кущів, що в свою чергу відображується на врожаї цього року та створює передумови для його отримання в наступному році.
Схема досліду включала слідуючи варіанти : 1- контроль - комплексний захист; 2- позакореневе підживлення Фолікером; 3- позакореневе підживлення Еколистом. Позакореневе підживлення Фолікером та Еколистом проводилось тричі за вегетацію, а саме: перед цвітінням, при досягненні ягід розміру з горошину та на початку достигання. В ці ж самі строки проводився і комплексний захист від хвороб та шкідників. Дослід, закладений у трьохкратній повторності методом рендомізації. Для дослідження було обрано Фолікер NPК 10-5-40 з наступним вмістом елементів: N-10%; NO3-N-9,1%; NO3-N-0,3%; (NH2)2СО-N-0,5%; Р2О5-5%; К2O-40,1%; МgО-1,5%; SО3-10,2%; В-0,02%; Сu-0,1%; Fе-0,2%; Мn-0,1%; Мо-0,01%. Еколист макро 12-4-7, що вміщує фосфор, калій, а також усі необхідні рослинам мікроелементи в оптимальному співвідношенні: N-12%, Р2О5- 4%, К2О-7%; МgО-0,01%; 8-0,02%; Сu-0,01%; Fе- 0,02%; Мn-0,01%; Мо-0,005%; Zn-0,005% [3].

Результати досліджень.

У 2006-2008 рр. навантаження коливалося в межах 40-42 пагони на кущ. Тільки в цьому випадку можна об’єктивно виявити вплив вивчаємих речовин на виноградний кущ. В середньому за три роки найбільша площа листової поверхні зафіксована у варіанті з використанням Фолікера на фоні комплексного захисту на 1,03 м2 більш контролю (табл. 1). За ним йде варіант з Еколистом. Різниці між цими варіантами не суттєві бо фактична різниця менша від НСР05. Подальші вимірювання показали, що там де застосовувалися Фолікер та Еколист довжина пагонів збільшилася при досить значному збільшенні діаметру пагонів. За рахунок чого об’єм однорічного приросту в середньому за три роки у варіанті з Фолікером збільшився на 198,6см3, а при використанні Еколиста на 155,87см3 в порівнянні з контролем в середньому за три роки. Ці прибавки суттєві бо перевищують НСР05, що дорівнює 10см3.

Отримані результати є достовірними, оскількибільшеі суттєвими, так як перевищують НСР05 яка дорівнює 2,5 г. Вплив вивчаємих комплексів значний, тому що індекс детермінації високий і складає 73,91 %. За роки дослідження найбільший показник маси грона спостерігається у Еколиста і складає 107,57 г, за ним йде варіант з Фолікером, у нього 105,47 г. Різниця між даними варіантами складає 2,1 г, що є несуттєвим, оскільки вона менша за НСР05. Урожай з одного куща напряму залежить від кількості та маси грона. Оскільки зміни в кількості грон є незначними тож проаналізуємо вплив на урожай з одного куща. Отож, за три роки досліджень врожай з 1 куща, обробленого Фолікером, склав на 0,31 кг більше контрольного варіанту, а в варіанті з Еколистом - на 0,44 кг більше контролю. Результати досліду можна вважати суттєвими, оскільки вони значно перевищують НСР05, що дорівнює 0,08 кг. Вплив від застосування даних комплексів значний, оскільки індекс детермінації склав 75,11%. Отож використання Фолікера та Еколиста значно підвищує кількісні показники винограду. Але проаналізувавши якісні показники отриманого врожаю з усіх варіантів, приходимо до висновку, що використання Фолікера та Еколиста підвищує не лише кількісні, але і якісні показники врожаю. Так, у варіанті з Фолікером цукристість перевищує показник контрольного варіанту на 0,84 г/100 см3, а при використанні Еколиста цукристість підвищилася на 1,04 г/100 см3 в порівнянні з контрольним варіантом.
Вплив цих комплексів значний, оскільки індекс детермінації дорівнює 73%. Треба відзначити, що частка впливу повторень дуже велика
Під впливом Фолікера та Еколиста на фоні системи захисту від хвороб і шкідників збільшується площа листової поверхні куща та об’єм однорічного приросту, що позитивно впливає на якість і кількість врожаю винограду сорту Сухолиманський білий.
Подальші дослідження біометричних показників виноградних кущів оброблених комплексом мікродобрив Фолікер та Еколист дали наступний результат. Кількість грон у всіх варіантах по роках практично не змінювалась і варіювала в межах від 43,6 до 44,4 грон на кущі. Разом з тим, незважаючи на незначну прибавку в кількості грон, відмічаємо позитивний ефект від застосування Фолікера та Еколиста на масу грона, що склала в середньому за три роки у Фолікера 105,47 г, що на 7,37 г більше в порівнянні з контрольним варіантом. У Еколиста 107,57 г, що на 9,47 г більше ніж в контролі (табл. 2).

Таблиця 1
Вплив Фолікеру та Еколиста на площу листової поверхні та об’єм однорічного приросту кущів винограду сорту Сухолиманський білий

Таблиця 2
Вплив Фолікера та Еколиста на урожайність винограду сорту Сухолиманський білий

Висновки.

Безпосередній вплив даних комплексів на листову пластинку зумовлюється знаходженням мікроелементів, що входять до його складу в хелатній - легкодоступній для рослин формі. В результаті цього посилюються процеси метаболізму, зокрема посилюється інтенсивність фотосинтезу, що відображається на підвищенні продуктивності виноградної рослини. На підставі даних, отриманих в результаті проведення трирічних досліджень, встановлено, що обробка комплексом мікродобрив Фолікер та Еколист на фоні системи захисту від шкідників і хвороб, суттєво впливає на продуктивність сорту винограду Сухолиманський білий. Порівнюючи розміри прибутку і рівень рентабельності по варіантам, з впевненістю можна сказати, що поєднання обробки пестицидами з позакореневим підживленням дозволяє широко розкрити біологічний потенціал сортів та отримувати максимальні прибутки з одиниці площі. Рівень рентабельності при обробці Фолікером виріс на 17,47%, а при обробці Еколистом - на 22,05%, в порівнянні з контролем.