ОПОРИ ДЛЯ ШПАЛЕРИ

 

Як витка рослина, виноградна лоза потребує для свого розвитку міцної опори. Стовбур і пагони шпалерного винограду мають бути підв'язані до неї. Вона ж служить одночасно і для закріплення зелених пагонів.
Опору для шпалерного винограду виготовляють з дерев'яних рейок чи натягнутого дроту. Нерідко використовують те і друге одночасно. Та найбільш поширеною і найбільш вдалою є опора з дерев'яних рейок. Щоб виготовити її, беруть дерев'яні рейки 2 X 2 см завтовшки і на відстані 25—30 см одну від одної прибивають цв'яхами під кутом 90° до товстої лати, яка йде горизонтально (табл. 1). Мала відстань між рейками пояснюється тим, що це дає змогу якомога краще розмістити і закріпити літні пагони.
Водночас бажано, щоб відстань між товстою латою і стіною не була надто малою. Вона має бути десь близько 15 см, щоб забезпечити протягом літа, коли шпалера густо заростає виноградом, достатню циркуляцію повітря. Відрив рейок від стіни залежить від товщини поперечної лати (рис. 18). Якщо товщина поперечної лати недостатня, то це можна виправити, укріпивши лату до стіни на потрібній відстані за допомогою залізних гаків.


Опору з дроту виготовляють, натягуючи горизонтально дроти на відстані З0—40 см один від одного і закріплюючи їх штифтами із штабової або круглої сталі. Штифти повинні мати 5-міліметровий отвір для захвату дроту. Захоплений штифтом дріт туго натягують за допомогою гвинтової стяжки. Щоб дріт не провисав, штифти, якщо шпалера довга, забивають на відстані 3 м один від одного. Як і при дерев'яній опорі, треба стежити за тим, щоб відстань між опорою і стіною була достатньою.
Виготовляючи дерев'яні опори для шпалер на відкритих місцях, треба їх добре закріплювати в землі. Для цього опорні балки на відстані 4 м одна від одної закопують глибоко в землю. Горизонтальні лати до них прибивають на відстані 1—1,25 м одну від одної, а вертикальні — через 25 см. Висота шпалери на відкритому просторі не має перевищувати 2,5 м, бо із збільшенням висоти шпалери зменшується її стійкість.

Опора для шпалер

Подібно до шпалери на відкритому місці обладнують і алеї, що мають бути обвиті виноградом, з тією лише різницею, що для алеї треба виготовити ще два бокові фронтони і з'єднати їх дахом із дерев'яних рейок. Якщо ж для шпалери на відкритому місці і алей виготовляти комбіновані опори з дерева і дроту, то в цьому разі горизонтальні дерев'яні лати замінюють дротом.
Слід також зазначити, що, приєднавши дерев'яні опори до порослих виноградом альтанок і мурів, можемо збільшити площу зеленої виноградної зони. Для цього придатні сильнорослі сорти винограду, у яких не потрібно буде передчасно і часто обрізувати рукави і стовбур.

 
< ФОРМУВАННЯ ШПАЛЕРНОГО ВИНОГРАДУ   ОБРІЗУВАННЯ ЛОЗИ >
Искать по сайту:
или внутренним поиском:

Translator

Наверх