О.С. Ауканін, д.т.н., професор, академік НААН
С.І. Байлук, к.т.н.
Інститут агроекології і природокористування,
С.Г. Зражва, к.с.-г.н., доцент
Національний університет біоресурсів і природокористування України,
М.Ф. Агафонов, зав. відділом розвитку рослинництва, садівництва, виноградарства і виноробства
Міністерство аграрної політики та продовольства України,
Т.М. Панахов, к.т.н.
Азербайджанський науково-дослідний інститут виноградарства і виноробства
ОБГРУНТУВАННЯ РОЗМІЩЕННЯ БОНДАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ З ВИРОБНИЦТВА ВИННИХ І КОНЬЯЧНИХ БОЧОК В ЗАХІДНИХ РЕГІОНАХ УКРАЇНИ
Встановлено, що при організації бондарних підприємств малої або середньої потужності, їх доцільно розміщувати в лісогосподарствах: Ковельському (Волинська обл.), Рівненському (Рівненська обл.), Тернопільському (Тернопільська обл.) та Буському і Дрогобицькому (Львівська обл.); при організації бондарних підприємств значної потужності - в лісогосподарствах: Ківерцівському або Клеванському (північний регіон) та Дрогобицькому або Стрійському (південний регіон).
Ключові слова: деревина дуба, лісогосподарство, продуктивність лісів.
Деревина дуба є одним з найбільш цінних матеріалів для виноробства [5].
Сьогодення більшість вітчизняних виноробних та коньячних підприємств не мають змогу забезпечити або оновити своє виробництво новою виноробною бочкотарою. Причиною цього є системна криза та відсутність раціональної кредитно-фінансової політики в державі, дефіцит обігових коштів на підприємствах, низька платоспроможність населення, втрата традиційних ринків збуту винопродукції в країнах СНД та високі ціни на імпортну дубову бочку.
Впродовж XX століття бондарне виробництво в Україні було непромисловим (кустарним) [3, 4], а з 1980-х років і до сьогоднішнього дня - відсутнє зовсім.
Україна за обсягами насаджень дуба (1,3 млн га, що становить 26,1% загальної площі лісів) займає третє місце у Європі (після Франції та Росії) та друге місце в СНД (після Росії) [1]. Загальна продуктивність дібров країни становить у середньому 96,7 м3/га (від 42,3 до 920,6 м3/га) або близько 20,0% загальної продуктивності лісів (майже 150 млн. м3). Основні ресурси дуба в Україні зосереджені у Правобережному і Західному Лісостепу та на Поліссі, зокрема переважно у Львівській (площа насаджень дуба 79,7 тис. га), Тернопільській (71,0), Рівненській (58,4) та Волинській (56,2 тис. га) областях [1, 10].
Технологічна оцінка та класифікація дуба видів Qиеrсиs rоbиr та Qиеrсиs реtrаеа, що вирощують у різних лісогосподарських районах Західного Полісся та Західного Лісостепу України, яку було проведено у 2001-2010 роках за основними анатомічними, фізичними властивостями, хімічним складом деревини дуба та його запасами, засвідчила [3], що дуб з цих регіонів є придатним для виготовлення винних і коньячних бочок, його якість не поступається кращим регіонам заготівлі дубу у Франції, Росії та ін. та його кількість є достатньою для організації вітчизняного бондарного виробництва [6, 8, 10].
Виходячи з цього, завданням наших досліджень було проведення комплексного обгрунтування розміщення бондарних підприємств у різних регіонах Західної України на основі аналізу комплексу факторів - наявності сировини, розташування деревообробних підприємств, їх потужності, наявності в них необхідного обладнання для виготовлення бондарної продукції тощо.
Вирішення завдання оптимального розміщення бондарних підприємств у різних обласних управліннях лісового господарства (ОУЛГ) західних регіонів України було проведено шляхом постановки та вирішення економіко-математичної задачі динамічного моделювання на основі застосування методів лінійного вирішення транспортних алгоритмів [2], з використанням даних наявності у кожному лісгоспі придатної для виробництва виноробної бочкотари сировини (середньорічних даних розрахункової лісосіки за рубками головного користування та об’єму клепкового кряжа, тис. м3), наявності цехів переробки деревини (потенційних центрів виробництва бондарної продукції), їх потужностей та обладнання, відстані до них з тих лісогосподарств, з яких буде транспортуватися сировина та ін. При цьому, оптимальність розміщення бондарних підприємств визначали за достатньою потужністю переробного виробництва та менших умовних витрат на транспортування дуба до цеху переробки.
На основі зібраних даних та отриманих результатів було проведено розрахунки розміщення у різних ОУЛГ західних регіонів України бондарних підприємств малої та / або середньої потужності (близько 10-20 шт. 200-літрових бочок за зміну) та крупних бондарних виробництв значної потужності (близько 50-60 і до 100 шт. 200-літрових бочок за зміну) з відповідним обладнанням [9].
Для визначення виробничого потенціалу цехів виготовлення виноробної бондарної продукції, на основі якого було проведено обгрунтування їх оптимального розміщення, було розраховано орієнтовну кількість сировини на виробництво одиниці готової продукції.
У результаті експериментів, проведених на базі ВАТ АПФ «Таврія», ПП «Бонпос», ТОВ «Серсіаль», було встановлено, що для виготовлення однієї 200-літрової бочки середніх розмірів (найбільш типова бочка) необхідно використати 25 шт. клепок боковика розміром 915 х 90 х 35 мм з об’ємом деревини 0,07206 м3 та 12 шт. клепок дна (по 6 шт. для виготовлення двох днищ) розміром 550 х 120 х 35 мм з об’ємом деревини 0,02244 м3 [9]. Отже, об’єм деревини клепок 1 готової бочки становить 0,0945 м3.
Таблиця 1
Характеристика запасів дуба у лісгоспах Львівського ОУЛГ
З іншого боку, вихід заготовок клепок з пиловника залежно від сортності деревини та схеми розкрою пиломатеріалів на заготовки становить від 16 до 20% [4]. Зважаючи на результати наших експериментів, а також виходячи з особливостей сучасного українського ринку круглих дубових матеріалів, спрямованого на використання найбільш якісної деревини дуба для експорту, середньозважений вихід заготовок клепок з пиловника середньої якості є помірно низьким, який приймаємо - 17%). Таким чином, об’єм пиловника для виготовлення однієї 200-літрової бочки становить близько 0,0945/ 0,17 = 0,556 м3.
На першому етапі досліджень було проведено обгрунтування розміщення бондарних підприємств з виробництва виноробної бочкотари малої та середньої потужності у кожному з основних обласних управлінь лісового господарства Західного Полісся та Західного Лісостепу України (Львівське, Тернопільське, Рівненське та Волинське ОУЛГ).
Львівське ОУЛГ. Львівська область характеризується найбільшою площею насаджень дуба у західному регіоні України (Західний Лісостеп та Полісся) - 79,7 тис. га, що становить біля 5,7% загального запасу дуба на Україні - має сприятливі умови для вирощування високопродуктивних дубових насаджень [3, 7]. Територія дубових лісів Львівського ОУЛГ розташовується, у цілому, у трьох лісогосподарських районах трьох лісогосподарських округів. Розподіл кількості дубових насаджень за середнім річним об’ємом пиловника, який можна заготовити і використати для виробництва виноробної бочкотари у різних ДЛГ Львівського ОУЛГ, представлено в табл. 1.
Аналіз сировинних запасів дуба у лісогосподарствах Львівського ОУЛГ (табл. 1) показав, що найбільшу розрахункову лісосіку по головному користуванню дуба та середній об’єм пиловника на бочки мають лісгоспи: Дрогобицький (відповідно 27,5 і 2,31 тис. м3/рік), Стрийський (13,4 і 1,099), Самбірський (6,4 і 0,538), Рава-Руський (9,0 і 0,648) та Буський (6,9 і 0,506 тис. м3/ рік).
Ці лісгоспи і можуть бути потенційними центрами переробки сировинних ресурсів дуба для бондарного виробництва у Львівському ОУЛГ (замість Рава- Руського - Львівське ДЛГ, транспортна мережа якого дозволить зменшити витрати на транспортування деревини дуба з інших регіонів).
У зв’язку з тим, що Львівське ОУЛГ характеризується високим потенціалом запасів дуба, які знаходяться, переважно, у протилежних північній та південній частинах області, а розрахунок оптимального розміщення бондарних підприємств з виробництва виноробної бочкотари передбачає їх розташування на місцях основних запасів сировини (для зменшення витрат на заготівлю сировини), то такий розрахунок оптимального розміщення бондарних підприємств було проведено як у цілому по ОУЛГ, так і окремо для північного та окремо для південного регіонів області.
У результаті визначено, що хоча за розрахунками витрат на вантажообіг деревини дуба до єдиного цеху переробки кращим виявився ДП «Дрогобицьке ЛГ» (вантажообіг сировини 405,47 тис.м3-км), але через менші витрати на вантажообіг сировини доцільним є розміщення двох бондарних підприємств у північному на південному регіонах області - відповідно в ДП «Буське ЛГ» та ДП «Дрогобицьке ЛГ» (вантажообіг сировини 117,46 та 123,69 тис.м3-км або разом - 241,15 тис.м3-км). Тоді, потужність Буського цеху, куди повинна поступати сировина з Буського, Бродівського, Жовківського, Рава-Руського, Золочевського, Радеховського, Бібрського лігоспів), складе: з переробки клепкового кряжа -
Таблиця 2
Характеристика запасів деревини дуба у лісгоспах Тернопільського ОУЛГ
1,997*1000/240=8,32 м3 за зміну, з виготовлення клепки - 8,32*0,17= =1,4144 м3 за зміну, а з виробництва 200-літрових бочок - 1,4144/0,0945=14,96 шт. за зміну. Потужність Дрогобицького цеху (сировина з лісогосподарств Дрогобича, Самбора, Старого Самбора, Стрия, Сколе) складе: з переробки клепкового кряжа - 4,577*1000/240=19,07 м3 за зміну, з виготовлення клепки - 19,07*0,17=3,2419 м3 за зміну, а з виробництва 200-літрових бочок - 3,2419/0,0945=34,28 шт. за зміну. Таку потенційну кількість 200-літрових бочок, яку можна виготовляти з деревини дуба Львівської області достатньо для організації малого бондарного підприємства.
Тернопільське ОУЛГ. Тернопільська область - друга за обсягами запасів дуба у Західному Лісостепу та Західному Поліссі (71,0 тис. га), що становить близько 5,1% загального запасу дуба на Україні) також має сприятливі умови для вирощування високопродуктивних дубових насаджень. Переважна більшість насаджень дуба зосереджені як і у Львівському ОУЛГ - у північній (Кременецький ДЛГ) та південній (Чортківський, Бучацький та Бережанський ДЛГ) частинах області [3, 7].
Розподіл кількості дубових насаджень за середнім річним об’ємом пиловника, який можна заготовити і використати для виробництва виноробної бочкотари у різних ДЛГ Тернопільського ОУЛГ, представлено в табл. 2.
Аналіз сировинних запасів дуба у лісогосподарствах Тернопільського ОУЛГ (табл.2) показав, що вони не відрізняються високими значеннями розрахункової лісосіки за головним користуванням дуба та середнім об’ємом пиловника на бочки. Серед них вищі запаси має лише ДП «Бережанське ЛГ» (відповідно, 6,0 і 0,32 тис. м3/рік).
Потенційними центрами переробки сировинних ресурсів дуба для виробництва 200-літрових винних і коньячних бочок у Тернопільському ОУЛГ можуть бути підприємства на базі цехів переробки деревини у Тернопільському Бучацькому та Чортківському лісгоспах.
У результаті визначено, що з розрахунку менших витрат на вантажообіг дуба до одного цеху переробки у Тернопільському ОУЛГ кращим виявилося ДП «Тернопільське ЛГ» (вантажообіг сировини 57,72 тис.м3-км), Тоді, потужність цього цеху (сировина з ДЛГ Бережанське, Бучацьке, Кременецьке, Тернопільське та Чортківське) складе: з переробки клепкового кряжа - 0,89*1000/240=3,71 м3 за зміну, з виготовлення клепки 3,71*0,17=0,6307 м3 за зміну, а з виробництва 200-літрових бочок - 0,6307 / 0,0945=6,67 шт. за зміну.
Таблиця 3
Характеристика запасів деревини дуба у лісгоспах Рівненською ОУЛГ
Таку потенційну кількість 200-літрових бочок, яку можна виготовляти з деревини дуба Тернопільської обл., достатньо для організації малого бондарного підприємства.
Рівненське ОУЛГ. Рівненська область займає третє місце за площею насаджень дуба у Західних регіонах України (після Львівської та Тернопільської обл.) - 58,42 тис. га, що становить біля 3,9% загального запасу дуба на Україні). Обсяги заготівлі в ній дубової деревини є середніми по Україні (71 тис. м3/рік або 3,8% ) [3, 7].
Розподіл кількості дубових насаджень за середнім річним об’ємом пиловника, який можна заготовити і використати для виробництва виноробної бочкотари у різних ДЛГ Рівненського ОУЛГ, представлено в табл. 3.
Аналіз сировинних запасів дуба у лісогосподарствах Рівненського ОУЛГ (табл. 3) показав, що лісгоспи області не відрізняються високими значеннями розрахункової лісосіки по головному користуванню дуба та середнім об’ємом пиловника на бочки, порівняно, наприклад, з лісгоспами Львівської обл. (див. п.1). Серед них вищі запаси має лише ДП Острозьке ЛГ (відповідно, 6,37 і 0,357 тис. м3/рік), ДП Костопільське ЛГ (4,5 і 0,203 тис. м3/рік) та ДП Клеванське ЛГ (3,64 і 0,204 тис. м3/рік).
Потенційними центрами переробки сировинних ресурсів дуба для виробництва 200-літрових винних і коньячних бочок у Рівненському ОУЛГ можуть бути підприємства на базі цехів переробки деревини у Клеванському Костопільському та Рівненському лісогосподарствах.
У результаті визначено, що з розрахунку менших витрат на вантажообіг дуба до одного цеху переробки у Рівненському ОУЛГ кращим виявилося ДП «Рівненське ЛГ» (вантажообіг сировини 128,986 тис.м3-км). Тоді, потужність цього цеху (сировина з усіх лісогосподарств Рівненського ОУЛГ) складе: з переробки клепкового кряжа - 1,956*1000/240 = 8,15 м3 за зміну, з виготовлення клепки 8,15*0,17 = 1,3855 м3 за зміну, а з виробництва 200-літрових бочок - 1,3855/0,0945=14,66 шт. за зміну. Таку потенційну кількість 200-літрових бочок, яку можна виготовляти з деревини дуба Рівненської області достатньо для організації малого бондарного підприємства.
Волинське ОУЛГ. За обсягами заготівлі дубової деревини (43 тис. м3/рік або 2,3% від об’єму заготівель дуба по Україні) область поступається іншим поліським областям України. Ця територія має типові риси поліської природи - низинний рельєф, широкі заболочені долини, високий рівень грунтових вод, позитивний баланс вологи [3, 7].
Розподіл кількості дубових насаджень за середнім річним об’ємом пиловника, який можна заготовити і використати для виробництва виноробної бочкотари у різних ДЛГ Волинського ОУЛГ, представлено в табл. 4.
Аналіз сировинних запасів дуба у лісогосподарствах Волинського ОУЛГ (табл. 4) показав, що лісгоспи області не відрізняються високими значеннями розрахункової лісосіки по головному користуванню дуба та середнім об’ємом пиловника на бочки, порівняно з лісгоспами Львівської обл. (див. п. 1). Серед них вищі запаси має лише ДП Володимир-Волинське ЛМГ (відповідно, 15,38 і 1,077 тис. м3/рік) та ДП Цуманське ЛГ (9,4 і 0,659 тис. м3/рік).
Потенційними центрами переробки сировинних ресурсів дуба для виробництва 200-літрових винних і коньячних бочок у Волинському ОУЛГ можуть бути підприємства на базі цехів переробки деревини у Ковельському, Ківерцівському та Луцькому лісогосподарствах.
Таблиця 4
Характеристика запасів деревини дуба у лісогосподарствах Волинського ОУПІ
У результаті визначено, що з розрахунку витрат на вантажообіг дуба до одного цеху переробки у Волинському ОУЛГ ДП «Ковельське ЛГ» та ДП «Ківерцівське ЛГ» характеризувалися майже рівними значеннями (відповідно, перше - 203,68 тис.м3-км та друге - 209,74 тис.м3-км). Тоді, потужність цеху (сировина з усіх лісогосподарств Волинського ОУЛГ) складе: з переробки клепкового кряжа - 2,646*1000 /240=11,025 м3 за зміну, з виготовлення клепки 11,025*0,17=1,8743 м3 за зміну, а з виробництва 200-літрових бочок - 1,8743/0,0945=19,83 шт. за зміну. Таку потенційну кількість 200-літрових бочок, яку можна виготовляти з деревини дуба Волинської області достатньо для організації малого бондарного підприємства.
На другому етапі досліджень було проведено обгрунтування розміщення крупних бондарних підприємств з виробництва виноробної бочкотари значної потужності. Бондарні підприємства вважають крупними при потужності близько 50-60 і до 100 шт. 200-літрових бочок за зміну. Таку продуктивність з виготовлення виноробної бочкотари може забезпечувати або вітчизняне радянське обладнання 1980-х років випуску або сучасне обладнання, таке як, наприклад, спеціалізована лінія фірми «Шеіпід дгирре».
Аналіз сировинних ресурсів деревини дуба у Західних регіонах України показав їх достатність для організації бондарних підприємств з виробництва виноробної бочкотари малої та середньої продуктивності у кожному ОУЛГ. Однак, така кількість є недостатньою для організації крупного бондарного виробництва у одному окремому ОУЛГ. Така кількість сировини для потужного підприємства може бути забезпечена лише при групуванні сировинних ресурсів дуба з різних ОУЛГ. Загальна кількість сировини, яку можуть забезпечити чотири ОУЛГ Західних областей України, що розрахована як потенційна кількість бочок за зміну становить: 49,24 (Львівське ОУЛГ) + 6,67 (Тернопільське ОУЛГ) + 14,66 (Рівненське ОУЛГ) + 19,83 (Волинське ОУЛГ) = 90,4 шт.
У зв’язку з цим доцільним є проведення розрахунку оптимального розміщення одного або декількох крупних бондарних підприємств за умов максимального використання сировинних ресурсів дуба та мінімальних витрат на доставку сировини (м3-км).
У зв’язку з тим, що потенціал запасів дуба у Західних областях України знаходиться, переважно, у північній та південній частинах області (Полісся з Північним Лісостепом та Лісостеп), а розрахунок оптимального розміщення бондарних підприємств з виробництва виноробної бочкотари передбачає їх розташування на місцях основних запасів сировини (для зменшення витрат на заготівлю сировини), то такий розрахунок оптимального розміщення бондарних підприємств було проведено як у цілому по всіх чотирьох ОУЛГ, так і окремо для північного та окремо для південного регіонів.
У результаті було визначено, що за умов розміщення одного єдиного бондарного підприємства з розрахунку мінімальних витрат на транспортування сировини від всіх ДЛГ до цеху переробки деревини дуба (4317,853 тис.м3-км), його доцільно було б розмістити у ДП Львівське ЛГ.
Однак, у зв’язку з тим, що ресурси дуба в досліджених чотирьох ОУЛГ розташовано, переважно, у їх північному та південному регіонах, то при врахуванні розміщення двох бондарних підприємств окремо в кожному з них (у північному регіоні - в ДП Ківерцівське ЛГ або ДП Клеванське ЛГ та в південному регіоні - в ДП Дрогобицьке ЛГ або ДП Стрійське ЛГ) загальні витрати на транспортування сировини до них будуть набагато меншими (для північного регіону - відповідно 738,655 або 803,447 та південного регіону - 250,71 або 291,588 тис.м3-км, що становить разом 989,365 або 1095,035 тис.м3-км).
Висновки. За допомогою алгоритму вирішення транспортної задачі проведено розрахунок оптимального розміщення бондарних підприємств (малої, середньої та значної потужності) в Західному Поліссі та Західному Лісостепу України - у Волинській, Рівненській, Львівській та Тернопільській областях (у кожному ОУЛГ окремо та у цілому по регіоні) на основі наявної сировинної бази дуба в цих регіонах, її розташування і виробничих потужностей існуючих підприємств та ін. Встановлено, що при організації бондарних підприємств малої або середньої потужності в Волинському, Рівненському, Львівському та Тернопільському ОУЛГ, то їх доцільно розміщувати в лісгосподарствах: Ковельському (Волинська обл.), Рівненському (Рівненська обл.), Тернопільському (Тернопільська обл.) та Буському і Дрогобицькому (Львівська обл.).
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
- Генсирук С.А. Ліси України. — К.: Наукова думка. 1992. - 408 с.
- Кальна-Дубіннюк Т.П. Моделювання економічної динаміки: Навч. посібник. — К.:НАУ, 2002. — 135 с.
- Луканін О.С. Технологічна оцінка деревини дуба для виноробства / О.С. Луканін, С.Г. Зражва, О.В. Тимчик, О.М. Сидоренко // Національний інститут винограду і вина «Магарач»: міжнар. конф. присвячена 180-річчю НІВВ «Магарач», 28-31 жовтня 2008: тези доп. — Ялта, 2008. — С.44-46.
- Луканин А.С., Зражва С.Г., Сидоренко А.Н., Агафонов М.Ф. Баланс сырья при комплексной переработке дубовых бревен на клепку и измельченную древесину для использования в технологических процессах виноделия // Виноградарство и виноделие. «Магарач». - Сб. науч. тр.,. том XXXIX. - Ялта, 2009. - С.114-118.
- Оганесянц Л.А. Дуб и виноделие / Л.А. Оганесянц. — М.: Пищевая промышленность, 1998. — 256 с.
- Оганесянц Л.А. Оценка качества российской древесины дуба для выдержки французских вин /Л.А. Оганесянц // Виноград и вино России. — 1997. — №6. — С.47-48.
- Попа Ю.Н. Дуб как вид растительности / Ю.Н. Попа, Б.Ф.Танцюра — М.: Лесная промышленность, 1981. — С.4-7.
- Сравнительная физико-химическая характеристика древесины дуба Франции и юга России / Б. Кордье, П. Шатонне, Н.Г. Саришвили, Л.А. Оганесянц // Известия РАСХН. — 1994. — №3. — С.63-66.
- Технология и оборудование лесохимических производств / [Гордон Л.В., Феофилов В.В., Скворцов С. О., Лисов В.И.]. — [4-е изд. перераб.]. — М. Лесная промышленность, 1979. — 288 с.
- Уголев Б.Н. Древесиноведение с основами лесного товароведения / Б.Н. Уголев. — М.: Лесная промышленность, 1986. — 368 с.