Содержание материала

Кліщ кучерявий (Phyllocoptes vitis Nal., Epitrimerus vitis Nal.)
В ураженого кліщем винограду погано розвиваються пагони, міжвузля їх коротке, листя скручене, суцвіття занепаде. Визрівання дерева ушкодженої кліщем виноградної лози недостатнє. Кліщ завдає шкоди лозі своїми укусами і тим, що висмоктує соки.
Знешкоджують цього шкідника, що поширений в основному у виноробних районах, обприскуванням виноградної лози 0,5%-ним розчином концентрату гедоліту. Обприскування провадять у період після обрізування і до набухання бруньок.
Замість розчину концентрату гедоліту, який забарвлює у жовтий колір, можна користуватися аж до розпускання бруньок незабарвлюючим засобом — 0,5%-ним розчином олео-вофатокса. Цей засіб не шкодить рослинам, які ростуть під виноградом (полуниці та ін.), як це буває від гедоліту.

Кліщ знищують також і влітку. Для цього використовують органічні фосфорні сполуки та системні інсектициди. Особливо важливо при явному ушкодженні кліщем не пропустити обприскування відразу після розпускання бруньок.
Кліщик повстяний виноградний (Eriophyes vitis Pgst.)
Цей шкідник часто зустрічається на шпалерному винограді. Кліщик живе на внутрішньому боці листя і утворює білувату волосяну повсть, яку часто плутають з грибним нальотом пероноспори. Повсть пізніше може набувати іншого забарвлення — від червонуватого до червоно-коричневого. Уражені місця надуваються із зовнішнього боку листя і нагадують віспу. Через це ушкодження кліщиком називають ще «віспяною хворобою» (рис. 32).

кліщик
Рис. 32. Ураження виноградним повстяним кліщиком (зовнішній бік листя здутий і наче побитий віспою, на внутрішньому — білувата волосяна повсть).

В разі значного ушкодження треба обприскувати лозу на зиму розчином концентрату гедоліту або перед розпусканням бруньок 0,5% -ним олео-вофатоксом, щоб знищити кліщики, які перезимовують під лусочками бруньки. Ще більш ефективним може бути обприскування інсектицидом Ві 58 EC (0,75%) у період між набуханням і розпусканням бруньок. Протягом вегетаційного періоду для знищення кліщика застосовують системні інсектициди.

Павутинні кліщі
У районах виноградарства лоза зазнає дедалі більшої шкоди від червоного плодового павутинного кліща {Paratetranychus pilosus С. і F.) і від звичайного павутинного кліща (Tetranychus althaeae v. Hanst.). Кліщі уражують рослину незабаром після розпускання бруньок. Вони руйнують клітини виноградного листя і розкладають хлорофіл. Листя від цього скручується і між прожилками проривається.
Знешкодження павутинних кліщів ускладнене. Засобу, яким можна було б обприскувати від них на зиму виноград, поки-що немає. Влітку можна кілька разів застосовувати системні інсектициди або спеціальні засоби проти кліщів (акарициди) — мільбол EC(0,2%) чи тенізан (0,2%). Причому важливо, щоб ці засоби використовувались своєчасно, тобто невдовзі після розпускання бруньок. Рекомендується під кінець обприскування інсектицидом Ві 58 EC (0,75%).
Оскільки павутинні кліщі перезимовують на бур'янах, то бур'яни слід своєчасно знищувати або обробляти (обприскувати) разом з виноградною лозою.