Содержание материала


Розрізняють дуже багато сортів культурного винограду, більшість з яких давнього походження. Останнім часом виведено нові сорти, одні з них уже добре зарекомендували себе на практиці, інші — перебувають на стадії випробувань на придатність.
Для виробництва столового винограду придатні тільки деякі сорти і до того ж нечисленні. Більшість сортів вирощуваного винограду йде на виробництво вина. Тим часом основне призначення шпалерного виноградарства — вирощувати виноград для споживання у свіжому вигляді, а не для виробництва вина.
Щоб правильно вибрати сорт винограду, треба знати не тільки його особливості, а й конкретні його вимоги щодо місця посадки і догляду, насамперед вимоги щодо тепла і світла.
Дуже вимогливі і пізні сорти знеохотили вже не одного садовода-любителя займатися шпалерним виноградарством. Якщо кліматичні умови не дуже сприятливі, то треба садити тільки ранні і невимогливі сорти.
Іншими важливими критеріями добору сортів є сила росту культурного винограду і його здатність плодоносити на короткому чи на довгому дереві. Добираючи виноградні щепи, треба зважати на властивості і вимоги підщепи.
Добір кількох сортів з різними строками достигання дає можливість споживати свіжий виноград протягом значного проміжку часу. А якщо виноград зберігати правильно, здорові ягоди можна мати свіжими протягом багатьох тижнів.
Більшість сортів столового винограду має жовтий або жовто-зелений колір. Добрих ранніх сортів синього винограду все ще не вистачає.
Кожен сорт десертного столового винограду має задовольняти такі вимоги:
а) виноград мусить добре достигати; ягоди його мають бути великими, сидіти нещільно на гроні і бути гнилостійкими;
б) ягоди мають бути соковитими, запашними і гарного кольору; кісточки не повинні заважати їсти ягоду;
в) бажано, щоб виноград мав тонку шкірку, що покрита ніжним шаром воскового нальоту; такі сорти користуються особливим попитом споживача; однак шкірка має бути досить міцною, щоб виноград можна було транспортувати;
г) сама лоза має бути здоровою, давати міцні пагони і рясно плодоносити.
Сорту винограду, який був би ідеальним на всі випадки вирощування цієї культури, немає. Тому кожен садовод-любитель, добираючи бездоганний певного сорту посадковий матеріал, вибираючи найвідповідні-ше місце садіння, старанно доглядаючи за рослинами, сам великою мірою сприяє розвиткові кращих його властивостей.