Виноградна лоза — культурна рослина, що потребує для свого розвитку багато сонця і тепла. На цю обставину треба постійно зважати при садінні винограду і догляді за ним. Адже брак сонця і тепла зумовлює недостатню зрілість дерева і ягід, що негативно позначається на якості вина, яке у таких випадках буває кислим. Розвиток пагонів, а особливо процес цвітіння, залежать від теплої, сонячної погоди. Листя винограду лише при повному світловикористанні виконує своє призначення щодо живлення лози і плодоутворення.
Розвиток лози, урожай, якість ягід великою мірою залежать від ділянки, на якій росте виноград. Тому вибирати ділянку під виноград треба дбайливо, пам'ятаючи про таке.

1. Розведення винограду на відкритих місцях можливе лише у районах, придатних для промислового виноградарства. Тільки в цих районах достатньо тепла і сонця — вирішальних факторів розвитку винограду. Але й тут дбайливий господар віддає перевагу насамперед південним схилам, прагне використати їх кліматичні переваги. Райони виноградарства НДР знаходяться в основному у теплих пониззях річок Ельби, Заале і Унструт (рис. 8) і у суміжних районах з сприятливими кліматичними умовами.
Щодо малого (домашнього) виноградарства, то навіть у районах, придатних для вирощування винограду, використовуючи стіни будинків, паркани тощо намагаються займати південні сторони, бо це дає змогу розводити і пізні сорти, які на інших місцях не встигають повністю достигнути. Дуже ранні сорти можна розводити на ділянках (стінах), звернених на захід і схід, де вони достигають.

карта виноградарства

Рис. 8. Райони виноградарства в НДР,

2. Поза районами виноградарства для розведення винограду на шпалерах придатні тільки сонячні місця із сприятливим мікрокліматом. Такі місця мають виходити на південь, і їх можна легко знайти біля наших будинків, парканів, огорож і альтанок. У цих затишних куточках можна розводити і середні за строками достигання сорти, якщо клімат даної місцевості загалом сприятливий для цієї культури. Якщо ж ні, то доводиться обмежитися тільки ранніми і дуже ранніми сортами. Використання пізніх сортів винограду поза виноробними районами — одна з найбільш поширених причин невдач тих, хто вирощує виноград на шпалерах.
Стіни будинків і мури протягом дня нагромаджують тепло від сонця, а вночі повільно віддають його. Отже, у безпосередній близькості від стіни вночі буває дещо тепліше, ніж на відкритому просторі. Тому і вимерзання навесні шпалерного винограду — явище досить рідке. Щодо здатності акумулювати тепло, то вона залежить від матеріалу, з якого побудовано стінку. Так, товсті стіни і огорожі з каменю краще акумулюють тепло, ніж альтанки і паркани, виготовлені з дерева. Та й на них розташований шпалерний виноград має набагато кращі умови для розвитку, ніж виноград, що росте поруч на відкритих шпалерах.
Виноград на пристінній шпалері звичайно захищений від вітру, що саме по собі має неабияке значення. З усіх вітрів виноград особливо чутливий до холодного східного і страждає в основному від нього, а не від північного вітру, від якого ми захищаємо виноград уже самим вибором ділянок на південних схилах, південних сторонах будівель та ін.
Дбаючи про затишок для винограду на шпалерах, треба дбати і про те, щоб на нього падало якомога менше тіні. Знання тих факторів, що зумовлюють сприятливий для винограду мікроклімат, використання цього мікроклімату — запорука успіхів шпалерного виноградарства у районах, не зовсім придатних за кліматичними умовами для промислового виноградарства.

3. При виборі ділянки під виноград якість грунту не відіграє такої вирішальної ролі, як кліматичні умови чи місцеположення ділянки. Виноградна лоза любить теплий, водопроникний, глибинний грунт, багатий на поживні речовини, що легко засвоюються, і не росте на холодних, мокрих грунтах. Карбонатні грунти дуже погано переносить виноград, прищеплений до лози, яка особливо чутлива до вапна. В такому разі у винограду буває жовтяниця, або хлороз.
Від слабкокислого до слабколужного--такий оптимальний спектр хімічних властивостей грунту, на якому вирощують виноград. Концентрація іонів водню (pH) у ньому має бути в межах від 6 до 7,5. Грунти, утворені вивітрюванням кам'яних порід, можна вважати придатними для розведення на них винограду. Якщо ж грунт поганий, то його можна перед садінням ї після нього весь час поліпшувати. Правда, подекуди це зробити важко, а часто і зовсім неможливо. Так, небажано садити виноград на вимощеному каменем подвір'ї чи з 6okv вулиці (також, до речі, вимощеної). Проте і за таких умов виноград на шпалерах, як не дивно, добре росте і плодоносить. Це пояснюється тим, що, як зазначалося вище, коренева система винограду настільки розгалужується, настільки сягає в глибину, що корінці всмоктують воду разом з поживними речовинами на значній відстані від місця посадки чи із нижчих шарів грунту. Заасфальтовані, вимощені каменем чи іншим способом покриті подвір'я, вузькі тротуари на вулицях не виключають, отже, можливості посадки на них і біля них шпалерного винограду.

У грунті сонячних пристінних ділянок, затінених дахами, у посушливі роки відчувається нестача води. Щоб запобігти цьому, ділянки зрошують і вкривають перегноєм, компостом та їн. З другого боку, виступний дах або ринва сприяє здоровому розвиткові шпалерного винограду, бо захишає при опадах пагони, суцвіття і грона від сильного потоку води. Сказане особливо стосується винограду, що в'ється по альтанках.