Содержание материала


Виноградна лоза у своїй будові і розвитку має порівняно з іншими садовими кущами деякі суттєві відмінності, які треба обов'язково враховувати при закладанні саду і догляді за виноградом. Більшість помилок і невдач садоводів-любителів, які розводять виноград на шпалерах, пояснюється здебільшого тим, що вони недостатньо зважають на особливості культури винограду. Тому знання будови, життєдіяльності, вимог виноградної лози конче потрібне кожному, хто як спеціаліст чи любитель займається виноградарством. Розділ про будову і розвиток виноградної лози має дати основи таких знань, ознайомити конкретно з прийомами посадки винограду і догляду за ним, а також допомогти розкрити зміст основних понять, якими постійно оперують виноградарі, спілкуючись між собою.
Культурний виноград (Vitis vinifera L.) називають ще виноградною лозою. Лоза культурного винограду виникла з лози дикого винограду в результаті розвитку, який тривав тисячоліттями. Батьківщиною дикого винограду були Європа і Мала Азія. Ще й сьогодні у лісах пониззя Рейну і Дунаю трапляється дикий виткий виноград. Отже, розведення винограду на опорах (шпалерах) найбільш відповідає природному розвитку виноградної лози. Якщо виноград вирощують у формі куща, то це тільки тому, що його спеціально обрізують для того, щоб легше вирощувати. Такий виноград після 30-річної культивації треба замінювати, тоді як виткий на шпалерах виноград може плодоносити значно довше.
У виноградній лозі, як і у всіх інших рослинах, розрізняють корінь і верхівку. Верхівка в свою чергу поділяється на стовбур (штамб), гілля і пагони. На пагонах, як наймолодшій частині верхівки, розташовані листя, суцвіття і ягоди.