Содержание материала

Окремі квітки винограду утворюють суцвіття (рис. 4). Сама по собі окрема квітка маленька і непоказна. Віночок квітки винограду складається з п'яти зрощених
Квітка винограду
Квітка винограду

Рис. 6. Квітка винограду: а— закрита квітка; б — відпадання шапочки; в—- відкрита квітка з тичинками; 1 — зав'язь; 2 — приймочка; 3 — тичинка.

Рис. 7. Поздовжній розріз ягоди:
1 — шкірка; 2 — насіння;
З— плівка (зовнішня оболонка)
м'якоті; 4 — м'якоть.

розріз ягоди
між собою зелених пелюстків, які утворюють «шапочку». Шапочка не розкривається, коли виноград цвіте, а відпадає у теплу погоду при температурі щонайменше 15° (рис. 6 а, б). У холодну і вологу погоду шапочка часто «сидить» і засихає. В цьому разі запліднення не відбувається і зав'язь не утворюється, бо запилення квітки одночасне з відпаданням шапочки. Незапилені квітки опадають, суцвіття «біднішає», а з квіток, які не опали, розвиваються ягоди, набагато менші від тих, що розвивалися нормально.
Квітка винограду — двостатева і складається з п'яти тичинок і зав'язі. Для запилення вона не потребує перенесення на себе за допомогою вітру чи комах пилка з інших сортів винограду. Пора цвітіння припадає в основному на другу половину червня. Отже, період дозрівання винограду короткий. Тому при розведенні пізніх сортів треба мати на увазі, що у несприятливу погоду виноград може не достигнути.
плід
Плід винограду — це ягода (рис. 7). Численні окремі ягоди об'єднуються в пишне супліддя, у гроно винограду. Форма ягоди і грона, колір і смак їх залежать від сорту.
Ягода складається із шкірки, м'якоті і переважно двох кісточок (насіння). У деяких сортів шкірка винограду вкрита тонким шаром воскового нальоту, який ще називають туманом.
Червоний або синій пігмент сортів десертного винограду міститься у шкірці. Плодоніжка винограду і розгалуження, на яких висять ягоди, називають ще гребенем.