Содержание материала

Виноград містить хімічні речовини, які мають неабияке значення для раціонального харчування і збереження здоров'я людини. Це в основному цукор, кислоти, мінеральні речовини, азотисті сполуки та вітаміни. Перше місце посідає цукор, який у майже однакових пропорціях складається з глюкози (виноградного цукру) і фруктози. За вмістом цукру виноград перевершує всі інші фрукти. Кислоти (виноградна і яблучна) у спілому винограді перебувають у гармонійному співвідношенні з цукром. Серед мінеральних речовин у винограді найбільше сполук калію. У винограді є також фосфор, сірка, кальцій, магній та ін. Азотисті сполуки винограду складаються з білка і продуктів його розкладу. У незначних кількостях у винограді знаходимо вітаміни С, В1, В2, а також провітамін А. Інші сполуки, що входять до складу винограду, надають йому специфічного аромату. І молоді, і літні люди справедливо цінують виноград за його смак і благотворний вплив на здоров'я. Вживання винограду і виноградного соку стимулює розвиток молодого організму і зміцнює його, а також ослаблений хворобами та віком організм літніх людей. Виноград і виноградний сік надзвичайно корисні для збереження фізичної і розумової активності. В пору спілого винограду кожен з нас повинен щоденно з'їдати одне або кілька грон винограду.

За певних умов виноград можна зберігати свіжим протягом багатьох тижнів. Вирощений і зібраний власноручно, він видається ще смачнішим. Пізніше, коли минає пора спілого і свіжого винограду, на заміну йому приходить виноградний сік, який добре зберігається разом з виноградною м'якоттю.
Виноград успішно використовують і в суто лікувальних цілях. Лікарі призначають його для поліпшення обміну речовин, для очищення крові і як загальнозміцнюючий засіб. Вживання винограду благотворно впливає на лікування захворювань серця і порушень кровообігу, а також захворювань печінки і жовчного міхура. Лікувальний ефект чистого виноградного соку і соку з виноградною м'якоттю не поступається лікувальному ефекту свіжого винограду. Для виготовлення 1 л виноградного соку використовують 1,5 кг, або приблизно 12 грон, спілого свіжого винограду. Зважаючи на широке використання винограду як продукту харчування, як засобу оздоровлення і лікування та враховуючи тільки йому властиві особливі смакові якості, необхідно збільшити вирощування столового винограду біля будинків і в садах, використовуючи для цього всі можливості.