Содержание материала

СЕРЕДНІ І ПІЗНІ СОРТИ (ПЕРІОД ДОЗРІВАННЯ ВЕРЕСЕНЬ — ЖОВТЕНЬ)

Білий Гутедель
Відомий і широко розповсюджений цінний сорт, придатний для вирощування на шпалерах. Гроно велике і нещільне. Ягоди жовто-зеленого кольору, з сонячного боку дещо припалені, солодкі і ароматні, з тонкою, але міцною шкіркою. Тому цей виноград, який до того ж порівняно гнилостійкий, можна довго зберігати свіжим і транспортувати. Плодоносить регулярно і щедро. Проте несприятлива під час цвітіння погода може призвести до засихання суцвіть. При середніх темпах росту сорт дає врожай, якщо обрізувати коротко. Коли дерево ще молоде, можливе і довге обрізування. Урожай у такому разі від цього не страждає (табл. 3).

Червоний Гутедель
У цього сорту гарні червоні грона. За всіма іншими якостями подібний до сорту Білий Гутедель. Рекомендується коротке і середнє обрізування (табл. 4).

Мюллер-Тургау
Цей сорт використовується переважно для виробництва вина, однак завдяки високим і регулярним врожаям знаходить також застосування у шпалерному виноградарстві районів з придатним для виноградарства кліматом. Гроно у нього середнє за величиною і довгасте, не гнилостійке. Ягоди середні і великі, круглуваті й овальні, зеленувато-жовті, солодкі, з легким мускатним присмаком. Можна обрізувати коротко і се-редньо. Придатний для утворення досить великих форм і вирощування на порівняно великих площах (стінах).

Синій Португальський
Урожайний сорт з великими щільними гронами. Ягоди приємні на смак, середні за величиною, круглуваті, чорно-сині, з світлим восковим нальотом і тонкою шкіркою. Росте швидко і дуже швидко. На молодих деревах застосовують довге обрізування. Старші дерева і які щедро родять, треба обрізувати коротко. У роки з несприятливою погодою дерево визріває недостатньо і тому в ці роки воно чутливе до морозу. Сорт схильний також до захворювання на оїдіум. Можна вирощувати і за межами районів з кліматом, придатним для виноградарства, якщо вирощувати його на теплих південних стінах будівель (табл. 3).

Синій Тролінгер
Цей сорт відомий також під назвою Франкентальський. Це виключно пізній сорт, що росте тільки у районах виноградарства, на сприятливих місцях. Грона його дуже великі, довгасті і нещільні. Ягоди також великі, круглі, темно-сині, ароматні, з міцною шкіркою. Синій Тролінгер завдяки його чудовим властивостям розводять також як оранжерейний сорт під назвою Чорний Гамбург. Росте дуже швидко. З огляду на те, що тільки починаючи з 4 і 5 вічка утворюються плодоносні пагони, обрізування треба застосовувати тільки довге. Дерево у несприятливі в погодному відношенні роки погано визріває і тому чутливе до морозу.
Державна комісія по сортовипробуванню сільськогосподарських культур поряд з випробуванням сортів винограду проводить також селекцію деяких цінних сортів, таких, як «Виноград королеви Магдалини», «Ранній Лейпцігський» і «Гутедель» з метою їх покращання. Саме серед цих сортів трапляються ще види з різними властивостями.