Содержание материала

Виноградну лозу уражують численні захворювання і шкідники, з якими необхідно інтенсивно боротися. Якщо занедбати проведення хоча б одного заходу боротьби із захворюваннями і шкідниками, це може призвести до зменшення урожайності, а то й до загибелі самої лози. Насамперед це стосується знищення збудників деяких небезпечних захворювань і шкідників, що передбачено агротехнічними заходами виноградарства. Без цих заходів культура винограду неможлива. А здійснення їх на сучасному етапі розвитку науки і техніки не становить особливих труднощів. Втрати, які спричинюються хворобами і шкідниками винограду, часто можна пояснити недостатньою увагою до проведення профілактичних заходів, а то і просто нехтуванням ними, що досить часто можна спостерігати у шпалерному виноградарстві.

Багато шкідників винограду є водночас шкідниками інших культурних рослин — фруктових дерев, кущів, польових і садових рослин, а також листяних дерев і бур'янів. Тому небезпека ураження шкідниками у шпалерному виноградарстві, яке часто супутнє садівництву, досить велика.
У наступних розділах йдеться про найбільш небезпечні хвороби і шкідників і про боротьбу з ними. Оскільки в малому шпалерному виноградарстві у виноробних районах маємо справу із збудниками хвороб і шкідниками, характерними в основному тільки для промислових виноградників, то в наступних розділах розглядаються також і ці хвороби та шкідники.
Для докладного вивчення хвороб і шкідників винограду пропонуємо читачеві спеціальну літературу з цього питання. Пораду і допомогу садоводам-любителям подають також районні інспекції по захисту рослин. Про те, як боротися з тією чи іншою хворобою, з тим чи іншим шкідником, можна також дізнатися, ознайомившись з інструкцією щодо використання певного засобу, яка вкладається у кожен його пакет.