Содержание материала

Зимові морози
У сувору зиму виноградна лоза або частина її може бути уражена морозом, особливо в тому разі, якщо перед початком холодів протягом тривалого часу стояла тепла погода, яка спричинила передчасний рух соків у лозі. Мороз уражує вічка, однорічне і старе дерево, а також коріння. Найчастіше страждають від морозу вічка (бруньки). Причому обмороженими бувають як окремі, так і всі вічка пагона. Проте часто ушкодженою виявляється тільки центральна частина бруньки, в той час як бічні частини здорові і пускають пагони. Вічка обморожуються і у менш холодну зиму, коли вони вкриваються льодом.
Щоб визначити, чи ушкоджена морозом лоза, однорічні пагони в теплому приміщенні ставлять у воду і дають брунькам розпуститися. Розвиток бруньок свідчить про ушкодження і про міру ушкодження, з цього можна також зробити висновок про те, яким має бути обрізування (про обрізування дивись вище).
Для виявлення ступеня ушкодження вічок морозом вдаються також до поздовжнього розрізування бруньки гострим ножем або бритвою і обстеження забарвлення місця зрізу. У здорових вічок воно зелене, в обмерзлих — коричневе.
Ушкодження морозом молодого і старого дерева розпізнають по тому, що деревина під корою обмерзлого дерева має сіро-чорне забарвлення, а кора на його пагонах і рукавах тріскається зверху вниз і облазить.
У дуже сильні морози промерзають рукави і стовбур аж до місця, захищеного грунтом чи снігом. Навесні сплячі вічка цієї захищеної необмерзлої частини стовбура можуть пустити нові пагони. Як би там не було, а виноградні лози, які взимку обмерзли, потребують омолоджування. А якщо протягом довгого часу грунт промерзав, то це означає, що більш-менш уражене морозом і коріння і що не виключена ймовірність відмирання лози.
Слід сказати, що обморожуються в основному виноградні лози з недостатньо визрілим деревом, лози з недостатнім або нераціональним живленням, викликаним насамперед надмірним внесенням у грунт лише азотних добрив. Добре визріле дерево переносить мороз до 20°. Правда, раз на раз не припадає, залежно від сорту можливі винятки. Особливо чутливим до сильних морозів виявився сорт Синій Португальський.
Щоб запобігти ушкодженню морозом виноградної лози, вирощуваної у кліматично несприятливих районах з частими суворими зимами, виноград на шпалері перед зимівлею звичайно зрізують і вкривають гілками хвойних дерев чи іншим захисним матеріалом. Лози можна також пригинати і на зиму покривати гіллям (хмизом) або землею. Але восени, особливо в сиру погоду, коли земля волога, їх треба своєчасно розкрити, щоб запобігти загниванню бруньок.
Якщо прикривати не всю лозу, рекомендується залишити на нижньому рукаві чи стовбурі так зване запасне дерево, а розташовані на ньому пагони на зиму пригнути і покрити землею.
Покриття грунту перепрілим гноєм, листям тощо навколо стовбура лози значною мірою захищає штамб і коріння від вимерзання, тобто не дає морозу проникнути глибоко в грунт.

Пізні весняні приморозки
Від пізніх весняних приморозків виноград на пристінній шпалері страждає винятково рідко. Але для цього його треба дещо укрити сосновими гілками, які злегка підв'язують до пагонів, солом'яними матами або брезентом. Якщо ж сильні холоди пізно навесні настають раптово, то ніщо не допомагає, і можливі ушкодження. Очевидно, місця (ділянки), на яких виноград регулярно обморожується, не слід використовувати для вирощування на них цієї культури. Уражені весняними приморозками лози потребують до себе відповідної уваги і такого проведення зелених операцій, яке б гарантувало нормальне живлення рослин.
Захищати від легких весняних приморозків виноград, що росте на відкритій ділянці, можна у тиху погоду підкурюванням, спалюючи з цією метою матеріали, що утворюють багато диму. Ефективним способом штучного підвищення температури повітря на відкритій ділянці є спалювання брикету або Іншого палива. Для цього невеличкі купи брикету разом з просоченою паливом тирсою або торф'яним мулом як розпалювачем розкладають не дуже близько від винограду на відстані 4 м одна від одної. Розставляють також наповнені спрацьованим паливом банки з-під консервів та ін. Як тільки температура починає падати нижче за +1°, підготовлений матеріал підпалюють. В разі потреби матеріал можна додавати.

Ранні осінні приморозки
Вони викликають передчасне відмирання листя, що негативно впливає на визрівання дерева і ягід. Сама ягода, якщо вона вже достигла, зазнає шкоди тільки від порівняно сильних осінніх приморозків. Нестигла ягода, навпаки, може бути ушкоджена і слабким приморозком.

Град
Град може досить відчутно ушкодити виноград на шпалері. Крупинки граду пробивають листя і з силою ударяють по пагонах і гронах. В ушкоджених таким чином ділянках виноградної лози заводяться гриби, наприклад сіра гниль, що спричинює кислу гниль нестиглих ягід.
Після сильного граду порушується живлення і нормальний розвиток лози. Це може відчутно позначитися на урожаї навіть через рік.
На ушкодженій градом виноградній лозі треба здійснювати зелені операції особливо старанно. Необхідно вести належну боротьбу з шкідниками, достатньо удобрювати ушкоджену лозу. Все це має забезпечити посилене функціонування листя, що залишилося, сприяти утворенню ягід і загальному зміцненню рослини.