Содержание материала

Горизонтальний кордон формують, коли вирощують шпалерний виноград на невисоких (низьких) стінах. Як правило, він буває одно- або дворукавним. Інколи трапляється горизонтальний кордон з двома рукавами, що ростуть один над одним. Варіювання цього типу формування виноградної лози залежить від площі, відведеної під виноград. Часто відстань від поверхні землі до вікна першого поверху будинку невелика і тому краще займати площі між вікнами першого і другого поверхів, покривати їх виноградом горизонтального кордону, вирощуючи стовбур до потрібної висоти.

Відстань садіння лози при горизонтальному формуванні кордону визначається довжиною площі і силою росту сорту, але вона має бути не меншою ніж 2 м. Для посадки краще добирати слаборослі і з середньою силою росту сорти. Відстань між рукавами, що звисають один над одним, має у таких сортах бути від 75 до 100 см. Якщо вона менша, то це означає, що форма занадто щільна і не дуже гарна.
Для горизонтального формування кордону найдоцільніше коротке обрізування плодоносного дерева. Щоб поліпшити постачання рослини поживними речовинами, плодоносне дерево обрізують із зовнішнього боку рукава на відстань 30 см (див. рис. 17).
Щоб сформувати однорукавний горизонтальний кордон, однорічний здерев'янілий пагін перед тим, як він має пустити нові паростки, на потрібній висоті легко згинають, горизонтально підв'язують і обрізують, залишаючи кілька вічок за місцем вигину. Молодий пагін, який продовжуватиме стовбур, підв'язують так, як підв'язували старий стовбур.
Виведення дворукавного кордону не становить труднощів. Після того, як від здерев'янілого і обрізаного на певній висоті однорічного пагона відростуть нові пагони, їх відгинають по одному у ліву і праву сторони і закріплюють. Ці пагони наступної весни обрізують на 5 чи на 6 вічко (рис. 15).
Формування горизонтального кордону
Рис. 15. Формування дворукавного горизонтального кордону (ліворуч — стовбур після обрізування, праворуч — через рік після обрізування).

Формування дворукавного кордону можна здійснювати, згинаючи зелений чи здерев'янілий пагін. Пагін, що утворився на вигині, після того як він достатньо зміцнів, подібно до основного пагона підв'язують горизонтально. З нього пізніше розвивається другий рукав.
Отже, за допомогою обох типів формування винограду — вертикального і горизонтального кордону — розумно чергуючи їх, можна повністю покрити стіни будинків до другого поверху і вище. В разі потреби для покриття ще вільних місць від стовбурів і рукавів можна і далі відводити бічні чи вертикальні відростки.