Содержание материала

Листовійка виноградна стрибуча (Sparganothis pilleriana Schiff.)
Гусінь цього маленького метелика, що належить до виноградних листовійок і зимує у корі лози, навесні ушкоджує спочатку молоді бруньки, а після того, як вони розпустилися, пожирає листя. Доросла гусінь, снуючи павутиння, утворює клубки листя, яке поступово гине. У клубку листя знаходиться гусениця, яку за манерою її пересування називають стрибучою.
Гусінь виноградної стрибучої листовійки трапляється на різних бур'янах (пирію, кропиві та ін.) і городніх рослинах таких, як помідори, кукурудза, селера, полуниця. Знешкоджують її розчином органічних фосфорних сполук. Досвід показує, що, обприскуючи лозу після зимівлі 0,5%-ним розчином концентрату гедоліту чи у пору розпускання бруньок органічними фосфорними сполуками, можна знищити гусінь виноградної стрибучої листовійки.

Трубковерт березовий (ByctiscusbetulaeL.)
Цей шкідник—маленький жучок-довго-носик, який пожирає набухлі бруньки, а після того, як вони розпустилися, і листя. Самки довгоносиків скручують у трубку листя, неначе папір на сигару (звідси і їх назва), і відкладають у ньому яєчка. Крім виноградної лози, довгоносик ушкоджує також фруктові дерева, особливо груші, і листяні дерева.
Щоб знешкодити довгоносика, скручене листя обривають і знищують. Рекомендується рано вранці виловлювати жучків струшуванням, попередньо постеливши на землю ряднину. Якщо довгоносиків багато, треба своєчасно обприскувати чи обпилювати їх органічними фосфорними сполуками.

Падучка чорна, або писар (BromiusobscurusL.)
Цей жук пожирає пагони, листя, черешок листка і ягоди. Причому листя він обгризає смугами, звідси і назва його — писар. Личинки жука гризуть молоде коріння винограду. Шкідник зустрічається переважно тільки у виноробних районах. Знешкоджують його розчинами органічних фосфорних сполук.

Хрущ садовий (Phyllopertha hotricola L.)
Листя виноградної лози іноді пожирає садовий хрущ. Знешкоджують його розчинами органічних фосфорних сполук.