Содержание материала

Комахи-шкідники

Виноградна гусінь першого і другого поколінь
До шкідників виноградної лози належить також гусінь маленьких метеликів, яка ушкоджує квітки і ягоди. У одного з метеликів — виноградного вертуна (Ctysia ambiguella Hьbn.) — на жовтуватих передніх крильцях видно коричневу поперечну смугу.
гусениці
Рис. З0.
Виноградні
гусениці
першого
і другого
поколінь:
а— метелик
і гусениця
виноградного
вертуна
(перше
покоління);
б— метелик
і гусениця
гронової листовійки
(друге покоління).

Гусениця його коричнево-червона з чорною голівкою (рис. З0, а). У другого шкідливого метелика — гронової листовійки (Роlychrosis bortrana Schiff.) — передні крильця мають різноманітне з мармуровим відтінком забарвлення. Гусениця його зеленувато-сіра з жовтою голівкою (рис. З0, б). Існує два покоління обох шкідників. Перше покоління з'являється переважно у пору сінокосу і тому називається ще виноградною сінокосною гусінню.
У теплі травневі вечори часто можна бачити багато маленьких метеликів. Ці метелики відкладають на суцвіття виноградної
суцвіття гроно
a б
Рис. 31. Ушкодження суцвіття і ягід
виноградними гусеницями першого і другого поколінь:
а— ушкодження суцвіття виноградним вертуном;
б— ушкодженняя гід гроновою листовійкою.

лози яєчка, з яких виводяться маленькі гусениці. Гусінь в'їдається у квіткові бруньки і засновує їх павутинням. Порівняно невелика кількість гусені може зіпсувати все суцвіття (рис. 31, а).
Після перетворення гусені в лялечки в липні—серпні з'являються метелики другого покоління, які відкладають свої яєчка тільки на ягоди. Гусінь, що вивелась з цих яєчок, заривається в ягоди, виїдає їх і переповзає на інші ягоди. Уражені гусінню другого покоління ягоди перестають рости, залишаються кислими, гниють і гинуть (рис. 31, б). А сама гусінь згодом заповзає у «затишні» місця (всілякі щілини і тріщини на лозі) і там перетворюється на лялечку.
Гусінь, як тільки вона з'явиться, знешкоджують розчинами органічних фосфорних сполук такими, як 0,3% -ний розчин вофатоксу, чи за допомогою системних інсектицидів таких, як Ві 58 EC 0,75%. Причому знищувати цими засобами можна і старшу гусінь. Оскільки ці засоби отруйні і небезпечні для людей і тварин, користуватися ними треба дуже обережно.
Розчин цих засобів для обприскування під високим тиском подають на суцвіття і молоді грона.