ОБРІЗУВАННЯ ВЕРХІВОК ПАГОНІВ
Пізнього літа сила росту пагонів зменшується. Це викликано тим, що в цей час для дальшого утворення і дозрівання ягід треба багато поживних речовин. Пов'язано це також з тим, що пізно влітку настає пора визрівання дерева.
Щоб якоюсь мірою стимулювати згадані процеси, з середини і до кінця серпня виноградар обрізує верхівки на всіх довгих і обвислих пагонах. Це — остання зелена операція. Поспішати з нею не треба, бо проведена передчасно, вона спричинює утворення пасинків.
Завдяки обрізуванню верхівок пагонів наприкінці літа пагони і ягоди дістають більше світла і швидше дозрівають. При великій силі росту пагонів, що буває як внаслідок надмірного удобрення азотним добривом і в сиру погоду, так і при ушкодженні морозом старого дерева, останню зелену операцію провадять пізніше, ніж звичайно.
Часто, як тільки почне дозрівати виноград, листя обламують, щоб давати сонячним променям прямий доступ до ягід. Така практика не приносить ніякої користі, бо шкірка ягід від прямої дії на неї сонячних променів легко грубішає, а в сильну спеку може і зовсім згоріти. Не слід забувати, що листя захищає грона від занадто інтенсивного освітлювання сонцем, від надмірного зволоження і забезпечує їх поживними речовинами, завдяки яким ягоди стають ще солодшими й ароматнішими. Природа винограду така, що він добре достигає і під листям.