Содержание материала

КОРОТКЕ ОБРІЗУВАННЯ

Коротке обрізування — це обрізування на 2 вічка. До нього вдаються переважно тоді, коли вирощують сорти шпалерного винограду зі слабкою і середньою силою росту, бо саме ці сорти розвивають плодоносні пагони з нижніх вічок плодоносного дерева. Правда, здорові і добре розвинені рослини цих сортів можна кілька разів обрізати на середню чи значну довжину.
Отже, не тільки особливості сорту, а й загальний стан виноградної лози визначає, коротким чи довгим має бути обрізування.

Короткого обрізування потребують такі сорти шпалерного винограду:

Ранній Малінгр Переможець
Виноград королеви Магдалини Білий Гутедель
Ранній Синій Бургундський Червоний Гутедель
Ранній Синій Угорський Мюллер-Тургау
Королева виноградників Синій Португальський

Призначення короткого обрізування полягає в тому, щоб розвинути два пагони:
3 одного виросте плодоносний пагін, а другий піде на утворення запасного пагона. Здебільшого обидва пагони можуть плодоносити. Через зиму, як правило, верхній, тепер уже здерев'янілий, пагін зрізують, а нижній знову обрізують на 2 вічка. Так досягають того, що плодоносне дерево не відходить далеко від стовбура (рис. 19, а, б). Якщо із двох (верхнього і нижнього) коротко обрізаних пагонів плодоносного дерева тільки з верхнього утворився добре розвинений пагін, а нижній лишився слабким, недорозвиненим, то в такому разі верхній пагін обрізують на 2 вічка, а нижній — на 1 вічко (рис. 20, а, б).

Коротке обрізування

Рис. 19. Коротке обрізування: а — нормально розвинуті однорічні здерев'янілі пагони перед обрізуванням; б— після обрізування. Рис. 20. Відхилення від нормального короткого обрізування: а— нижній пагін слабкорозвинутий; б — після обрізування.
обрізування
Пагони, що виростуть з двох вічок, плодоноситимуть, а той пагін, що виросте з одного вічка, буде обрізано для утворення запасного пагона. Завдяки цьому бічне дерево не дуже швидко відростає.
Якщо виноградна лоза здорова і міцна, обрізування її для утворення плодоносного дерева здійснюють вперше уже на третьому після посадки році.